Titulní obrázek

Jeep Willys MB

Publikováno: 3.listopad 2012

Nejzajímavějším vozem druhé světové války byl bezesporu Jeep Willys MB, lehký užitkový vůz. Název Jeep se po nějaké době stal fenomenálním, označovala se tak všechna terénní vozidla na celém světě.

Ve třicátých letech se řada výrobců snažila rozšířit vývoj terénního automobilu. Hlavním cílem bylo jeho všestranné použití pro vojenské účely. V roce 1940 byla vyhlášena soutěž o armádní zakázku. Parametry a specifikace však byly velmi přísné. Do soutěže se přihlásily jen tři firmy  American Bantam, Willys-Overland a Ford Motors.

Zakázku nejrychleji splnila společnost American Bantam, bohužel nesplnila hmotnostní limit. I přesto ji byla přidělena zakázka na sedmdesát kusů. Dvě zbývající firmy se začaly předhánět v technických parametrech. Zároveň do všeho zasáhl Pentagon. Každé ze tří společností zadal zakázku na 1500 kusů. Chyba tu však byla hlavně v tom, že vozy potřebovaly být standratizovány. K čemuž nemohly dojít tři společnosti najednou.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

V polovině roku 1941 byla vyhlášena další soutěž. Rozhodujícím kritériem byla tentokrát cena. Své soupeře porazila společnost  Willys-Overland. Nabídla svůj Jeep Wyllis MB za 739 dolarů.

Společnost Willys-Overland však na podzim 1941 oznámila, že nestačí na požadovaný počet vozů. Výroba Willysů tedy byla zadána konkurenci Ford Motors, která je začala vyrábět pod označením Ford GPW. Od té doby se Jeepy neustále modernizovaly.

Jeep nás provází již řadu let. Po válce už nesloužil jen pro vojenské účely, stal se spolehlivým vozem pro milovníky pořádných aut.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat